A cseh Anastasia és Jakub esküvője is sok tekintetben volt környezettudatos. Helyszínként a Prágától kb. 20 km-re fekvő kis falut választották, ahová Jakubot kedves gyerekkori emlékek kötötték.
Egy nyaralóban tették meg fogadalmukat, melyet évtizedek óta nem használtak. Ez persze sok kétséget ébresztett a szülőkben, akik úgy gondolták, nem elég jó helyszín ez gyermekük esküvőjéhez. Egészen a szertartás napjáig ellenezték a választást, ám – ahogy erre számítottak Jakubék – az ünnepséget éppannyira élvezték, mint a többi vendég.
Szerették volna elkerülni az autós karavánt, így jól jött, hogy hely tömegközlekedéssel is könnyen megközelíthető volt, hisz a legtöbb vendég inkább a buszozást, vonatozást preferálta az autóval szemben. Persze senkire nem akartak ráerőltetni senkit – aki autózni akart, megtehette. A szertartást követően az egész násznép együtt kirándult át réteken és erdőkön keresztül a vacsorának helyt adó szomszéd faluba. – Sosem gondoltam volna, hogy ez ekkora móka lesz! – emlékszik vissza Jakub.
- Nagyon kevés hulladékot termeltünk! – A legtöbb italt nagy csomagolásban vették meg, s a cseh sztereotípiákhoz illően leginkább a csapolt sör fogyott. Az ételt és az italt is igyekeztek helyben beszerezni, nem utaztatni messze földről. Kerülték a műanyag poharakat és tányérokat.
A céljuk az volt, hogy minimalizálják az esküvői előkészületek mennyiségét, s a lehető legkevesebb embert vonjanak bele ebbe.
- A tipikus cseh esküvők az előkészületekről, a költekezésről, s a lehető legnagyobb fogyasztásról szólnak, mivel ez egy életre szóló élmény. – mondta el Jakub. – Nekünk más volt a filozófiánk. Egyrészt, mert ez az „életre szóló” hipotézis eléggé optimista elgondolás. Másrészt pedig mi inkább egy klassz bulit szerettünk volna együtt eltölteni szeretteinkkel egy kedves, természetközeli helyen, melyet gyerekkorom óta kedvelek. A célunk nem az volt, hogy felvágjunk, hogy elbüszkélkedjünk valamivel, hanem az, hogy élvezzük ezt a napot. Ezért döntöttünk úgy, hogy semmit sem fogunk ráerőltetni senkire.
Schnierer Kati