Utánagondoltatok már, honnan érkeznek a vágott virágok a boltokba? Mitől lesz csillogó kék egy rózsa? Bizony a legtöbb vágott virágot holland kertészek termesztik hatalmas afrikai üvegházas ültetvényeken, melyeket aztán – rövid felhasználhatóságuk miatt – a hollad virágtőzsdére repítenek. Konkrét szállításról beszélünk, hisz a virágok nem szabványosíthatók (mindegyiknek kicsit más a színe, szárhossza, stb.), ezért a tőzsdén konkrétan megjelennek a virágok. Mindez azt jelenti, hogy mielőtt pl. az angol pocokra kerülne az a rózsa, előtte elrepítik Kenyából az aalsmeri virágpiacra.
„Az óriási csarnok a szállítmányok fogadására, manipulálására és feladására szolgál, mivel vágott virágokról van szó, a tárolás fel sem merülhet. A naponta érkező több milliárd szál virág az adott napon vevőre kell, hogy találjon, és tovább is szállítják. Az el nem adott készletet – kevesebb, mint a beérkező árumennyiség 1%-a –, bezúzzák egy erre rendszeresített darálóval. " Forrás.
Virágok utaznak konténerekben. Kép forrása. További képek a virágpiacról.
Licit a virágokra. Kép forrása.
Az afrikai termesztés előnye, hogy az ottani klíma miatt az üvegházak fűtése nem igényel annyi energiát. Persze-persze, de emellett felmerül a hatalmas vízfelhasználás, a szállítás és tartósítás kérdése is.
„a vágott virág karbon-lábnyoma sokkal több tényezőt ölel fel, mint csupán az egyik országból a másikba történő szállítást. Ezeknek az adatoknak ki kell terjednie a virág teljes életciklusára, például a termesztés során felhasznált fosszilis üzemanyagra, a műtrágya-előállításra, a hűtésre és szállításra, valamint a szemétbe dobott virágok metánkibocsátására." Forrás.
Ajánljuk, olvassatok utána a folyamatnak a fent jelölt idézetek forrásai alatt, illetve, hogy gondoljátok át, tényleg szükségetek van-e vágott virágra az esküvőn. A későbbiekben számos tippet osztunk majd veletek, mivel tudjátok ezeket kiváltani. Addig is, írjátok meg: ti mivel váltanátok ki a hatalmas, sokat utazott virágkölteményeket?
Schnierer Kati